Mojše band
 • o nás
 • členovia
 • projekty
 • návštevná kniha
 • odkazy
 • ukážky

 • sk en he pl
  fotografa kapely

  Aktuálne projekty

  Pripravované projekty

  Kalendár akcií

  Megilah Ester (purimspiel)

  Mnohí poznajú romantický príbeh plný odvahy, lásky a obetavosti smelej Ester, ktorá neváhala a bojovala v mene svojho národa a zachránila ho pred vyhubením v dávnych časoch Perskej ríše za čias panovania kráľa Ahašvera. Tento príbeh nádherne rozpráva starý zvitok pergamenu, hebrejsky megilah, z radu kníh Biblie známi tiež ako Kniha Ester. Stala sa tiež námetom divadelných hier, ktoré sú dodnes neodmysliteľnou súčasťou osláv sviatku Purim.

  Židovský sviatok Purim je spomedzi sviatkov židovského roka radostným sviatkom a jedno z micvois (príkazov) nakazuje radovať sa a zabávať. Taký je i nový projekt Mojše Bandu, plný zábavy radosti, satiry ale i nostalgickej úsmevnej atmosféry. Spracovanie Mojše Bandu za pomoci hosťujúceho herca Richarda Blumenfelda prináša tiež spomienku na autentické realizovanie Purimovej hry v pomeroch slovenských židov medzivojnového obdobia. To spracovanie tiež však prináša nové prvky hudobného divadla, aké sú známe v scénickom spracovaní a hudobnej realizácii druhej polovice 20. storočia.

  Vzhliadnite spolu s mnohými ďalšími divákmi originálne spracovanie Purimovej hry MEGILAH ESTER a budte účastní na jej novom naštudovaní. Dá sa povedať, že sa jedná o ojedinelý počin v oblasti židovskej kultúry na Slovensku po II. svetovej vojne. Budte účastní na oslavách jedinečného židovského sviatku Purim a zažite jeho neopakovateľnú atmosféru plnú zábavy a radosti. Program je vhodné realizovať v priebehu osláv sviatku Purim, ktorý pripadá v občianskom kalendári zvyčajne na druhú polovicu marca.

  Obsadenie:
  Rozprávač / MORDECHAI – Richard Blumenfeld
  Tuba / ESTER – Lukasz Labusga
  Akordeon / HAMAN – František Kubiš
  Cimbal, spev / AHAŠVEROŠ – Michal Paľko  vytvoril swetko, 2012